Search for content and authors
 

Strategia rozwoju wytwarzania i stosowania nowej generacji wyrobów stalowych w Polsce

Bogdan Garbarz 

Institute for Ferrous Metallurgy (IMZ), Karola Miarki, Gliwice 44-100, Poland

Abstract

Celem opracowania realizowanego z zastosowaniem metodyki foresight było zaproponowanie strategii badań, prac rozwojowych i działań organizacyjnych prowadzących do uzyskania znaczącego postępu w wytwarzaniu i przetwarzaniu zaawansowanych technologicznie wyrobów stalowych. Głównym elementem opracowywanej strategii było wytypowanie przedmiotu badań, rozwoju i wdrożeń : zaawansowanych gatunków stali i stopów żelaza. Z przeprowadzonej analizy porównawczej głównych materiałów konstrukcyjnych, na których opiera się rozwój technologiczny XXI wieku wynika, że stal i stopy żelaza charakteryzują się bardzo dużym potencjałem rozwojowym i stwarzają możliwości dalszego podwyższania właściwości, które są w wielu przypadkach unikatowe, nieosiągalne dla innych materiałów. Z tych powodów nowoczesne gatunki stali i wykonane z nich wyroby stalowe można zaliczyć do tzw. „materiałów zaawansowanych”.

Przedmiotem opracowania są gatunki stali i stopów żelaza (materiały) i wyroby z nich wytwarzane, których właściwości technologiczne i użytkowe zależą od:
• składu chemicznego, struktury atomowej, nano- i mikrostruktury materiału, z którego je wytworzono,
• kształtu i wymiarów wyrobu,
• rodzaju i struktury warstwy przypowierzchniowej i powierzchni wyrobu.

Wyroby stalowe są stosowane głównie jako materiały konstrukcyjne przenoszące obciążenia oraz do ochrony przed oddziaływaniem środowiska. Niektóre wyroby stalowe są stosowane jako materiały funkcjonalne – dotyczy to głównie gatunków stali o specjalnych właściwościach magnetycznych i elektrycznych.

Obecnie zidentyfikowane główne oczekiwania użytkowników wyrobów ze stali lub wyrobów zawierających elementy stalowe są następujące:

  • długotrwałość użytkowania bez pogorszenia cech użytkowych,
  • minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko w procesie produkcji i w okresie użytkowania, w tym jak największy stopień recyklingu,
  • zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania i pozytywny wpływ na zdrowie,
  • niska cena.

Na podstawie wykonanych analiz i konsultacji wytypowano i scharakteryzowano 13 rozwojowych i nowych materiałów na bazie żelaza i wyrobów z tych materiałów – w tym 3 priorytetowe grupy gatunkowe. Trafność wyboru i prawidłowość opisu wytypowanych nowych i rozwojowych materiałów i wyrobów poddana została ocenie zespołu ekspertów zewnętrznych oraz członków Komitetu Sterującego Polskiej Platformy Technologicznej Stal.

Dla każdej pary materiał – wyrób opracowano:

  • opis właściwości materiałów i wyrobów oraz ich zastosowania,
  • znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki oraz dla rozwoju nauki,
  • analizę SWOT,
  • analizę zidentyfikowanych barier w procesie opracowywania i wdrażania wyrobu – PT (Prerequisite Tree).

Kluczową rolę w realizacji strategii badań i wdrażania nowoczesnych wyrobów stalowych przypisano Polskiej Platformie Technologicznej Stali (PPTS), grupującej producentów i przetwórców wyrobów stalowych oraz jednostki naukowo-badawcze. PPTS opracowała Strategiczny Program Badań ( WWW.imz.pl/ppts.html ) zawierający obszary, kierunki i projekty badawcze najważniejsze dla rozwoju krajowego przemysłu stalowego i wyrobów stalowych produkowanych przez ten przemysł. Realizacja Strategicznego Programu Badań następuje poprzez opracowywanie i uruchamianie projektów badawczych rozwiązujących zidentyfikowane problemy. Wyniki projektu ForeMat w zakresie stali i stopów żelaza są wykorzystywane w fazie planowania kolejnych etapów Strategicznego Programu Badań PPTS.

Finansowanie badań podstawowych i wstępnych faz technologicznych wyłącznie ze środków przedsiębiorstw krajowych jest obecnie mało realne. Początkowe fazy badań nad rozwojem nowych materiałów powinny być wspierane środkami budżetu krajowego i europejskiego. Polska Platforma Technologiczna Stali stwarza szanse na wypracowanie nowego modelu finansowania badań nad rozwojem stali i materiałów na bazie żelaza, ze zwiększonym partnerstwem przedsiębiorstw przemysłowych.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: Invited oral at Strategie Rozwoju Technologii Zaawansowanych Materiałów w Polsce, by Bogdan Garbarz
See On-line Journal of Strategie Rozwoju Technologii Zaawansowanych Materiałów w Polsce

Submitted: 2008-03-17 10:52
Revised:   2009-06-07 00:48