Konferencja zakończona! Dziękujemy wszystkim Uczestnikom!

WITAMY!

Witamy na stronie II Ogólnopolskiej Konferencji Montessori 2012,

W obecnej chwili zakończylismy już rejestrację na naszą Konferencję. Zarejestrowanych uczestników prosimy o dokonanie wyboru warsztatów - można to zrobić po wejściu na swoje konferencyjne konto w systemie, w zakładce "wpisowe i usługi".

Adresy

Przypominamy, że Konferencja odbędzie się w Szkole Przymierza Rodzin przy ul. Marii Grzegorzewskiej 10 w Warszawie.

Warsztaty administracyjne zaplanowane na piątek w godz. 10-14 oraz spotkanie dla dyrektorów placówek zaplanowane na sobotę o godz. 19.30 odbędą się w Szkole Montessori im. Św. U. Ledóchowskiej przy ul. Gruszczyńskiego 12 w Warszawie

Program Konferencji

Program II Ogólnopolskiej Konferencji Montessori

"Montessori łączy"

Warsztaty i wykłady

Siatka warsztatów/ workshops and lectures - schedule

Opisy wykładów/ Lectures - descriptions

Harmonogram Konferencji:

Piątek, 20 kwietnia 

10:00 - 14:00 - warsztaty administracyjne/administrative workshop

17:00 - rejestracja

18:00 - 19:00 - Krystyna Starczewska  - wykład inauguracyjny z okazji Roku Janusza Korczaka

19:30 - 21:00 - Warsztaty (Sesja I)/Workshops I Session

 

Sobota, 21 kwietnia 

09:00 - 10:00 - Dr Paul Epstein - Paradoksy dr Montessori/ Paradoxes of Dr Montessori

10:00 – 10:30 – Przerwa/stoiska wystawców

10:30 – 12:00 – Warsztaty (Sesja II)/ Workshops II Session

12:00 – 12:45 – przerwa/lunch/stoiska wystawców

12:45 – 13:45 – Dr Ann Epstein – Aktualne badania na temat metody Montessori / Current Montessori Research Studies

13:45 – 14:00 – przerwa/stoiska wystawców

14:00 – 15:30 – Warsztaty (Sesja III)/ Workshops III Session

15:30 – 16:00 – przerwa/stoiska wystawców

16:00 – 17:30 – Warsztaty (Sesja IV)/ Workshops IV Session

 

19:30 – Spotkanie dla dyrektorów placówek w Szkole Podstawowej Montessori im. Ś.U. Leduchowskiej przy ul. Gruszczyńskiego 12.

 

Niedziela, 22 kwietnia 

08:30 – 09:30 – Laura Dupree – Montessori dla najmłodszych; Dzieci – nasze największe bogactwo/ Children First: Our Greatest Resource

09:30 – 10:30 – przerwa/stoiska wystawców

10:30 – 12:00 – Warsztaty (Sesja V)/ Workshops V Session

12:00 – 12:45 – przerwa/lunch/stoiska wystawców

12:45 – 13:45 – Dr Paul Epstein – Montessori na całe życie – Zadziwiające obszary rozwoju/ Montessori is for Life - The Amazing Plans of Development

13:45 – 14:00 – przerwa/stoiska wystawców

14:00 – 15:30 – Warsztaty (Sesja VI)/ Workshops VI Session

15:30 – 15:40 – przerwa

15:40 – 16:15 – Joanna Maghen PIM – Zakończenie konferencji

Organizator


 „ Odkryliśmy, że edukacja nie jest czymś, co robi nauczyciel, ale że jest to naturalny proces rozwijający się spontanicznie w istocie ludzkiej. Nie jest nabywany przez słuchanie słów, ale dzięki doświadczeniom nabywanym przez dziecko w otoczeniu.”

Dr Maria Montessori

  Polski Instytut Montessori powstał w 2008 roku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na kursy dla nauczycieli montessoriańskich w Polsce. Od samego początku naszym celem jest kształcenie nauczycieli i asystentów według najlepszych światowych wzorców. Chcemy również wspierać wszystkich, których interesuje metoda Montessori - studentów pedagogiki, rodziców edukacji domowej, specjalistów, terapeutów. W naszej stałej ofercie znajdują się całoroczne kursy:Kurs wczesnej edukacji (2-6 lat)oraz Kurs edukacji wczesnoszkolnej (6-9 lat). Placówkom montessoriańskim proponujemy indywidualne konsultacje, a dla wszystkich zainteresowanych pedagogiką Montessori regularnie organizujemy jednodniowe warsztaty tematyczne,   

 Założycielką Instytutu jest Joanna Maghen – doświadczona instruktorka z wieloletnią praktyką w międzynarodowych instytucjach montessoriańskich. Joanna od wielu lat zaangażowana jest w edukację montessoriańską w Ameryce Północnej, a od roku 2006 aktywnie uczestniczy w warszawskiej społeczności montessoriańskiej. Jest rodzicem i nauczycielem montessoriańskim, a także trenerem kursów wczesnej edukacji Montessori oraz kursów szkolnych Montessori. Posiada dyplom (3-6) Montessori-Partership UK oraz dyplom (6-9) Canadian Montessori Teacher Education Institute Elementary.

Polski Instytut Montessori jest członkiem International Montessori Council, co gwarantuje, że spełniamy najwyższe międzynarodowe standardy w edukacji nauczycieli Montessori.

Wykładowcy 

Wykłady oraz warsztaty poprowadzą między innymi:

 

Sharon Duncan - 

Sharon Duncan prowadzi szkołę Montessori w Stanach Zjednocznonych (Athens, Georgia). Różnorodność w dochodach poszczególnych rodzin, posyłających swoje dzieci do tej szkoły nie stanowi dla niej problemu, lecz wyzwanie.

W swoich działaniach Sharon Duncan wspiera szkołę non-profit oraz pomaga włożyć integrację w zakresie edukacji środowiskowej w istniejące ramy schematu Montessori.

Posiada dyplom Magistra w zakresie nauczania wczesnodziecięcego oraz certyfikat Montessori (3-6)

 


Laura Dupree -                                                   

Laura zajmuje się edukacją od 18 lat. Do swojej pracy podchodzi z ogromną pasją, ponieważ uważa dzieci za największe bogactwo naturalne świata.

Laura Dupree jest z wykształcenia magistrem pedagogiki, posiada licencjat studiów interdyscyplinarnych ze specjalizacją w zakresie wczesnej edukacji  i edukacji specjalnej oraz Certyfikat Amerykańskiego Stowarzyszenia Montessori w zakresie Edukacji Małych Dzieci.

Wykorzystując swoją wiedzę w praktyce, Laura nadzorowała modelową Szkołę Rozwoju Dziecka (40 pracowników i prawie 150 uczniów) licencjonowaną przez stan Teksas, prowadząca zarówno oddziały Montessori jak i tradycyjne. W ciągu 10 lat pracy w tym programie Laura doprowadziła do utworzenia Narodowego Stowarzyszenia Edukacji Małych Dzieci oraz do uzyskania przez szkołę akredytacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Montessori. Laura pracowała również w prywatnym sektorze ucząc przedszkolaki w lokalnej społeczności religijnej.

Wiele jej artykułów dotyczących wczesnej edukacji dzieci zostało opublikowanych w czasopismach lokalnych i uniwersyteckich, najbardziej dumna jest z artykułu Prawidłowe interakcje z niemowlętami i małymi dziećmi.

Laura Dupree podróżowała po całych Stanach Zjednoczonych, a także poza nimi (m.in. do Kenii i Polski) prowadząc szkolenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Przemawiała na licznych konferencjach, w tym na dorocznej konferencji Narodowego Stowarzyszenia Edukacji Małych Dzieci, konferencjach Stowarzyszenia Edukacji Małych Dzieci Obszaru Houston, dorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Montessori, gdzie jej szkoła została wyróżniona jako szkoła modelowa, oraz w kilku niezależnych Dystryktach Szkolnych. Była również współorganizatorką i prelegentką na konferencji Tydzień Edukacji Montessori, która odbyła się w Houston, w Teksasie, w 2004 roku.

W  2009, Laura była jednym z czternastu pedagogów z całego świata, którzy uczestniczyli w programie edukacyjnym Misja Montessori na Uniwersytecie Chaminade w Honolulu na Hawajach. W tym roku będzie prowadziła kurs dla nauczycieli w Letnim Instytucie Montessori Uniwersytetu Chaminade oraz zajęcia w Nairobi dla dzieci żyjących w slumsach i sierocińcach.

 

Obecnie Laura jest także wiceprzewodniczącą Rady Szkoły Pines Montessori, gdzie zajmuje się reklamą i akredytacją.

 

Laura Dupree wierzy w pracę społeczną i uważa, że każde dziecko powinno mieć możliwość kształcenia się.

 

Prywatnie Laura jest żoną Marka od 25 lat i mamą trójki studentów: Victorii, Jacqueline oraz Aarona.

 


Dr Ann Epstein

profesor na Uniwersytecie Wisconsin – La Crosse, wydz. pedagogiki. Prowadzi wykłady z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej dotyczące języka, czytelnictwa, nauczania przedszkolnego, a także rozwoju niemowląt i dzieci w wieku 2-3 lat, jak również problematyki współczesnej szkoły.

Dr Ann Epstein ukończyła studia z zakresu zaburzeń w komunikacji na Northwestern University, a także studia z edukacji wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Xavier. Doktorat z wczesnoszkolnej edukacji specjalnej uzyskała na Uniwersytecie Maryland. Ann Epstein, przed ukończeniem studiów doktoranckich, uczyła metodą Montessori dzieci w wieku 3-6 lat. Po 30 latach doświadczeń w zawodzie nauczyciela Ann jest w dalszym ciągu przekonana, że najlepszym sposobem na problemy tego świata jest zapewnienie wszystkim dzieciom i ich rodzicom nauczania na najwyższym możliwym poziomie.


Dr Paul Epstein -                                    

dyrektor Szkoły Montessori w Rochester, w Minnesocie , pracował w systemie edukacyjnym Montessori jako nauczyciel (na wszystkich poziomach), dyrektor, badacz, konsultant, mówca i autor.

Posiada certyfikaty nauczycielskie Montessori wydane przez Amerykańskie Towarzystwo Montessori. Ponadto Paul wykładał na Uniwersytecie Transylwanii oraz Uniwersytecie Northwestern.

Jego praca konsultanta edukacyjnego zwiodła go do szkół na terenie USA, jak również Kanady, Szwecji, Meksyku, Rosji, Brazylii, Japonii, Chin, Australii i Nepalu.

Paul uzyskał tytuł magistra i doktorat w dziedzinie antropologii kultury w  S.U.N.Y. Buffalo. Ukończył studia podyplomowe w zakresie nauczania wspomaganego komputerowo na uniwersytecie w Kentucky. Paul jest konsultantem szkolnym, przemawia na konferencjach w kraju i za granicą oraz autorem artykułów publikowanych w periodykach montessoriańskich. Jest również współautorem publikacji Drogi Montessori, książki opisującej doświadczenia pracy w edukacji Montessori.  Obecnie jego zainteresowania badawcze obejmują ocenę szkół, rozwój społeczny najmłodszych dzieci, oraz projektowanie i wprowadzanie programów gimnazjalnych.

 


 

Dominika Izdebska -

studiowala w Warszawie i Paryżu malarstwo oraz grafikę. Od 1996 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i rodzin. Ukończyła Institut Superieur de Maria Montessori dyplomem AMI w 2002 roku.

Pracowała w placówkach w Paryżu i Warszawie jako nauczyciel Montessori. Od 2003 prowadzi anglojęzyczne przedszkole Montessori Academy for International Children.

Poza tym, studiuje psychologię kliniczną, prowadzi warsztaty i wykłady dla rodzicow o metodzie Montessori.

Od 2010 roku Dominika Izdebska współpracuje z Polskim Instytutem Montessori w celu propagowania metody Montessori w Polsce.

 


Jarosław Jendza -                                

mgr Jarosław Jendza, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Badacz m.in. edukacji montessoriańskiej, nauczyciel języka angielskiego z 12-letnim stażem, tata 8-letniej Niny - absolwentki przedszkola Montessori w Sopocie, krytyczny miłośnik pedagogiki Montessori


Magdalena Kania i Joanna Szymańska

ukończyły studia na Akademii Pedagogiki Specjalnej na kierunku pedagogika specjalna. Są absolwentkami Kursu Pedagogiki Marii Montessori I i II stopnia zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Montessori (2005 r.) oraz Kursu Wczesnej Edukacji Montessori organizowanego przez Kanadyjski Instytut Kształcenia Nauczycieli Montessori (2008 r.). Ukończyły także warsztaty psychologiczne w Polskim Towarzystwie Psychologicznym. Trzeci rok prowadzą warsztaty dla rodziców. Od sześciu lat pracują jako nauczycielki Montessori w przedszkolu. Są asystentkami w Polskim Instytucie Montessori, zajmują się koordynowaniem praktyk oraz prowadzą warsztaty o metodzie Montessori. 

 


Agnieszka Kurek-Zasacka -

mama dwuletniego Hugo, żona Mateusza, z którym w 2006 roku wspólnie założyła i prowadzi Integracyjne Przedszkole Montessori, a od września 2011 r. także szkołę podstawową, w których połączyła swoje marzenia i wiedzę. Jest absolwentką Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także nauczycielem Montessori, absolwentką The Canadian Montessori Teacher Education Institute. Pracuje z dziećmi, pracuje z rodzicami, prowadząc dla nich warsztaty, pracuje także z nauczycielami, będąc wykładowcą w Polskim Instytucie Montessori. Jest uczestniczką podyplomowego kursu edukacji wczesnoszkolnej Polskim Instytucie Montessori.


 

 

Iwona Lipowska -

pedagog z powołania, trenerka Treningu Skutecznego Rodzica według metody Gordona, nauczyciel pedagogiki Marii Montessori, współzałożycielka Centrum Montessori we Wrocławiu, prowadzi szkolenia z zakresu tej metody dla rodziców i nauczycieli. Wiceprezes fundacji Wychowanie Bez Porażek. Prywatnie mama trójki dzieci.


 

Joanna Maghen -

doświadczona instruktorka z wieloletnią praktyką w międzynarodowych instytucjach montessoriańskich. Joanna od wielu lat zaangażowana jest w edukację montessoriańską w Ameryce Północnej, a od roku 2006 aktywnie uczestniczy w warszawskiej społeczności montessoriańskiej. Jest rodzicem i nauczycielem montessoriańskim, a także trenerem kursów wczesnej edukacji Montessori oraz kursów szkolnych Montessori. Posiada dyplom (3-6) Montessori-Partership UK oraz dyplom (6-9) Canadian Montessori Teacher Education Institute Elementary. Założycielka i dyrektor Polskiego Instytutu Montessori.


Joanna Wrońska -

Prowadzi szkolenia dla rodziców i nauczycieli w Instytucie Komeńskiego, od ośmiu lat współpracuje z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego w programach szkoleniowych i wprowadzających nowoczesne standardy w obszarze edukacji najmłodszych dzieci. Animatorka działań lokalnych na rzecz małych dzieci. Trenerka certyfikowana przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, uczestniczka kursu wczesnej edukacji w Polskim Instytucie Montessori. Przez dwa lata prowadziła grupy zabawowe, czyli rozwijające zajęcia dla małych dzieci i ich rodziców. Zawodowo zajmuje się pracą z dziećmi metodą projektów badawczych, organizowaniem rozwojowego czasu na świeżym powietrzu, wprowadzaniem programów zdrowego żywienia dzieci w żłóbkach, przedszkolach i domach oraz wspieraniem komunikacji pomiędzy dziećmi, nauczycielami i rodzicami.

Socjolog o specjalizacji "Mediacja i rozwiązywanie konfliktów". Mama 4,5 rocznego Jasia i 2 letniej Zuzki.

Publikacje konferencyjne

Po zakończeniu Konferencji na portalu konferencyjnym będą dostępne krótkie artykuły (abstrakty) z wykładów oraz opisy warsztatów konferencyjnych.

Partnerzy

Nasi Partnerzy:

Opłaty i terminy

Opłata konferencyjna

Opłata konferencyjna wynosi 350 zł.

Wczesna rejestracja

Zakończyliśmy już "wczesną rejestrację". Dziękujemy Uczestnikom, którzy opłacili swój udział w konferencji do dnia 20 marca. Pozostałych Uczestników bardzo prosimy o wniesienie opłaty konferencyjnej w wysokości 350 zł do dnia 19 kwietnia b.r. 

Opłata dla kursantów PIM

Oplata dla tegorocznych uczestnikow programu Wczesnej Edukacji Montessori i Wczesnoszkolnej Edukacji Montessori 175 zł.  

Wpłaty

Wpłat można dokonywać poprzez system rejestracyjny, po wejściu i zalogowaniu sie na swoim koncie w zakładce Rejestracja,  w części Wpisowe i usługi.  Należy wypełnić formularz do końca - wtedy system poda w formacie PDF instrukcję dokonania przelewu wraz z numerem konta. Przyjmujemy opłaty przelewem. Po dokonaniu opłaty system zarejestruje ją i będzie ona widoczna na Państwa koncie.

Miejsce Konferencji

Konferencja odbędzie się w Szkole Przymierza Rodzin przy ul. Grzegorzewskiej 10 w Warszawie.

Możliwość zarezerwowania hoteli na czas konferencji znajduje się tutaj: http://science24.com/event/montessori2012/bookhotel/

Wolontariat

Dziękujemy!

Wszystkim, którzy zgłosili się do pomocy przy konferencji serdecznie dziękujemy.

W chwili obecnej mamy już odpowiednio liczny zespół wolontariuszy.  Chętnych do udziału w wolontariacie zapraszamy do współpracy w kolejnej przyszłorocznej edycji naszej konferencji. Naturalnie zapraszamy też do uczestnictwa w tegorocznej konferencji na ogólnych zasadach.

Kontakt

Koordynator Konferencji: Agnieszka Barbasiewicz

Dyrektor polskiego Instytutu Montessori: Joanna Maghen

Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy zgłaszać drogą mailową na adres: [email protected]