Zapisy na konferencję zakończone. Rusza elektroniczna rejestracja na warsztaty!

Witamy!

Witamy na stronie Ogólnopolskiej konferencji Montessori -

"Montessori - świat w dłoni dziecka"

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zarejestrowali się na naszą konferencję. Zainteresowanie konferencją przerosło nasze oczekiwania, z czego bardzo się cieszymy. Wszystkie osoby, które nie zdążyły zapisać się na konferencję serdecznie zapraszamy już dziś na konferencję przyszłoroczną.

UWAGA!

W dniu dzisiejszym ruszają zapisy na warsztaty, które odbędą się w trakcie konferencji. Przeprowadzone zostanie 6 sesji warsztatowych, w każdej po 4 warsztaty. Bardzo chcielibyśmy, aby uczestnicy konferencji mieli komfort uczestniczenia w wybranych przez siebie warsztatach, dlatego bardzo prosimy o szybkie zarejestrowanie się na wybrane zajęcia.

Pozdrawiam wszystkich  Uczestników i do zobaczenia 11 lutego,

Agnieszka Barbasiewicz

Koordynator Konferencji

Program

Program Ogólnopolskiej Konferencji Montessori 2011

„Montessori – świat w dłoni dziecka”

Warsztaty i wykłady - siatka

http://science24.com/resources/paper/23389/rozklad_warsztatow.pdf

Harmonogram konferencji

Piątek

16:00 - rejestracja

17:00 - 17:30 - Joanna Maghen -  rozpoczęcie konferencji

17:30 - 18:30 - Tim Seldin – Przesłanie Montessori

18:30 - 19:00 - Przerwa/ kolacja/ stoiska wystawców

19:00 - 20:30 - Forum dyskusyjne na temat potrzeb Montessori w Polsce

19:00 - 20:30 - Warsztaty (sesja1)

Sobota 

 8:00 -  8.30 - śniadanie 

8:30 - 10:00 - Dr Paul Epstein - Skąd wiemy, że metoda Montessori przynosi efekty?

10:00 - 10:30 - przerwa / stoiska wystawców

10:30 - 12:00 - warsztaty (sesja 2)

12:00 - 13:00 - lunch/ stoiska wystawców

13:00 - 14:30 - warsztaty (sesja 3)

14:30 - 15:00 - przerwa/ stoiska wystawców

15:00 – 16:30 - Tim Seldin– Czy Montessori przygotowuje do życia we współczesnym świecie?

16:30 - 17:00 - przerwa / stoiska wystawców

17:00 - 18:30 warsztaty( sesja  4)

18:30 - 19:00 – przerwa/ stoiska wystawców

19:00 - 20:30 - warsztaty (sesja 5)

20:30  - kolacja 

Niedziela

  8:00 -  8:30 śniadanie

  8:30 -  9:45- Joanna i Rafał Szczypkowie - „Być rodzicami” –   Jak radzić sobie z gniewem i pychą?

  9:45 - 10:15 – przerwa / stoiska wystawców

10:15 - 11:45 – warsztaty  (sesja 6)

11:45 - 12:00 – przerwa

12:00 -13:15 – Dr Grzesiowski –  Ochrona zdrowia małego dziecka

13:15 - 14:00 – lunch/ stoiska wystawców

14:00 - 15:00 – Joanna Maghen - Uroczyste zakończenie konferencji

15:15 - Wyjazd autokarem do Centrum Nauki Kopernik (zwiedzanie i krótkie szkolenie) – dla chętnych

16:00 – 18.00 -  Czas na spotkanie dyrektorów placówek i ustalenie harmonogramu spotkań  /”Działajmy razem”/

Polski Instytut Montessori

montessori_logo1.jpg 

O Instytucie

 „ Odkryliśmy, że edukacja nie jest czymś, co robi nauczyciel, ale że jest to naturalny proces rozwijający się spontanicznie w istocie ludzkiej. Nie jest nabywany przez słuchanie słów, ale dzięki doświadczeniom nabywanym przez dziecko w otoczeniu.”

Dr Maria Montessori

  Polski Instytut Montessori powstał w 2008 roku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na kursy dla nauczycieli montessoriańskich w Polsce. Od samego początku naszym celem jest kształcenie nauczycieli i asystentów według najlepszych światowych wzorców. Chcemy również wspierać wszystkich, których interesuje metoda Montessori - studentów pedagogiki, rodziców edukacji domowej, specjalistów, terapeutów. W naszej stałej ofercie znajdują się całoroczne kursy:Kurs wczesnej edukacji (2-6 lat)oraz Kurs edukacji wczesnoszkolnej (6-9 lat). Placówkom montessoriańskim proponujemy indywidualne konsultacje, a dla wszystkich zainteresowanych pedagogiką Montessori regularnie organizujemy jednodniowe warsztaty tematyczne,   

 Założycielką Instytutu jest Joanna Maghen – doświadczona instruktorka z wieloletnią praktyką w międzynarodowych instytucjach montessoriańskich. Joanna od wielu lat zaangażowana jest w edukację montessoriańską w Ameryce Północnej, a od roku 2006 aktywnie uczestniczy w warszawskiej społeczności montessoriańskiej. Jest rodzicem i nauczycielem montessoriańskim, a także trenerem kursów wczesnej edukacji Montessori oraz kursów szkolnych Montessori. Posiada dyplom (3-6) Montessori-Partership UK oraz dyplom (6-9) Canadian Montessori Teacher Education Institute Elementary.

Polski Instytut Montessori jest członkiem International Montessori Council, co gwarantuje, że spełniamy najwyższe międzynarodowe standardy w edukacji nauczycieli Montessori.

Wykładowcy, opisy warsztatów 

Wykłady oraz warsztaty poprowadzą:

Sharon Duncan

Sharon Duncan prowadzi szkołę Montessori w Stanach Zjednocznonych (Athens, Georgia). Różnorodność w dochodach poszczególnych rodzin, posyłających swoje dzieci do tej szkoły nie stanowi dla niej problemu, lecz wyzwanie.

W swoich działaniach Sharon Duncan wspiera szkołę non-profit oraz pomaga włożyć integrację w zakresie edukacji środowiskowej w istniejące ramy schematu Montessori.

Posiada dyplom Magistra w zakresie nauczania wczesnodziecięcego oraz certyfikat Montessori (3-6)

Dr Paul Epstein

Dr Paul Epstein, dyrektor Szkoły Montessori w Rochester, Minessota, pracował w systemie edukacyjnym Montessori jako personel administracyjny, nauczyciel, badacz, konsultant, mówca i autor. Jego doświadczenia administracyjne obejmują pracę jako dyrektor szkoły, jako dyrektor agencji konsultingowej dla szkół, jako dyrektor programu edukacyjnego dla nauczycieli oraz koordynator programu zarządzania szkołą publiczną.

Jako nauczyciel i edukator Paul zarządzał programem edukacyjnym dla nauczycieli Motessori zarówno w programie wczesnodziecięcym jak i dla szkoły średniej. Pracował jako nauczyciel w szkołach Montessori na wszystkich poziomach. Posiada certyfikaty nauczyciela Montessori na poziomie wczesnodziecięcym i szkoły średniej wydane przez Amerykańskie Towarzystwo Montessori. Ponadto Paul wykładał na Uniwersytecie Transylwanii oraz Uniwersytecie Northwestern.

Jego praca konsultanta edukacyjnego zabrała go do szkół na terenie USA, jak również Kanady, Szwecji, Meksyku, Rosji, Brazylii, Japonii, Chin, Australii i Nepalu.

Paul uzyskał tytuł licencjata w Dartmouth College zaś tytuł magistra i doktorat w dziedzinie antropologii kultury w  S.U.N.Y. Buffalo. Ukończył studia podyplomowe w zakresie nauczania wspomaganego komputerowo na uniwersytecie w Kentucky. Paul jest konsultantem szkolnym, przemawia na konferencjach w kraju i za granicą oraz autorem artykułów publikowanych w periodykach montessoriańskich. Jest również współautorem Drogi Montessori, książki opisującej doświadczenia pracy w edukacji Montessori.  Obecnie jego zainteresowania badawcze obejmują ocenę szkół, rozwój społeczny najmłodszych dzieci, oraz projektowanie i wprowadzanie programów gimnazjalnych.   

Skąd wiemy, że metoda Montessori przynosi efekty?

Dominika Izdebska

Dominika Izdebska studiowala w Warszawie i Paryżu malarstwo oraz grafikę. Od 1996 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i rodzin. Ukończyła Institut Superieur de Maria Montessori dyplomem AMI w 2002 roku.

Pracowała w placówkach w Paryżu i Warszawie jako nauczyciel Montessori. Od 2003 prowadzi anglojęzyczne przedszkole Montessori Academy for International Children.

Poza tym, studiuje psychologię kliniczną, prowadzi warsztaty i wykłady dla rodzicow o metodzie Montessori.

Od 2010 roku Dominika Izdebska współpracuje z Polskim Instytutem Montessori w celu propagowania metody Montessori w Polsce.

Branislava Pietruch

Branislava Pietruch urodziła się w Nowym Sadzie (Serbia) w 1979r. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Belgradzie na kierunku Pedagogika Specjalna. W latach 2003-2007 pracowała jako logopeda w Instytucie Fonetyki Eksperymentalnej i Patologii Mowy w Belgradzie. Zajmowała się tam pracą naukową badając rozwój języka u dzieci z opóźnionym rozwojem mowy i uszkodzonym słuchem.

W 2008 r. Branislava Pietruch ukończyła kurs Pedagogiki Montessori Kanadyjskiego Instytutu Montessori. Od 2008 r. pracuje jako nauczyciel Montessori w Warszawie.


  Rozwój struktur językowych u dzieci w przedszkolach Montessori


Tim Seldin

Tim Seldin omówi w jaki sposób możemy komunikować zarówno nasze przesłanie jak i wymierne korzyści, jakie Montessori przynosi dzieciom i rodzinom na całym świecie.

Po stu latach od wprowadzenia edukacji Montessori opinia publiczna w obu krajach jest jednocześnie bardziej świadoma i bardziej zdezorientowana w kwestii tej edukacji niż kiedykolwiek przedtem. Znacząco różne informacje na temat praktyki i przekonań Montessori zaprzeczają rozprzestrzenionemu przekonaniu że Montessori jest ściśle zorganizowaną i zunifikowaną metodą. Istnieje ogromna potrzeba wyjaśnienia naszego przesłania i wizerunku publicznego na każdym poziomie, od pojedynczego nauczyciela Montessori próbującego rozwiać niepokój rodzica, poprzez nasze szkoły, rekrutujące uczniów i poszukujące wspierających je rodzin, aż do naszych narodowych organizacji Montessori.

Drugi wykład będzie odpowiedzią na pytanie, czy Montessori przygotowuje dzieci do funkcjonowania w realnym świecie? 

Tim, który chodził do szkoły Montessori od 2 roku życia do 12 klasy podzieli się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami, oraz zebranymi spostrzeżeniami wielu nauczycieli, rodziców i dzieci uczestniczących w doświadczeniu Montessori na całym świecie.


Rodzice i nauczyciele nie znający badań dr. Montessori i zainspirowanego przez nie programu są często sceptycznie nastawieni do przygotowania absolwentów szkół Montessori do funkcjonowania w świecie. Jak pisze dr. John Stoops, Dyrektor Stowarzyszenia Akredytacji Szkół i Koledżów:
"Badania i program Marii Montessori przetrwały wiele lat i przewiduję, że w przeciągu najbliższych dwóch dekad świat edukacji w pełni odkryje co jej zawdzięcza. Była ona pełną wyobraźni i rzetelną badaczką rozwoju dziecka, która stworzyła ogromną liczbę oryginalnych pomysłów i miała zarówno entuzjazm, jak i odwagę by wprowadzić je w życie. jej darem dla edukacji jest o wiele głębsze zrozumienie i docenienie dziecka i jego potencjału." 

Przesłanie Montessori

Czy Montessori przygotowuje do życia we współczesnym, „normalnym”  świecie?

Joanna i Rafał Szczypkowie

Joanna i Rafał Szczypkowie są małżeństwem od 4 lat, rodzicami dwójki dzieci, przed narodzeniem pierwszego dziecka odkryli podejście do edukacji i wychowania zaproponowane przez Marię Montessori i zafascynowali się jej książkami. To zainspirowało ich do założenia strony bycrodzicami.pl i próby wprowadzania tego podejścia w wychowaniu naszych dzieci. W przyszłości pragniemy prowadzić przedszkole i szkołę Montessori dostępną dla wszystkich dzieci, niezależnie od statusu finansowego ich rodziców. Joanna jest studentką studiów licencjackich na kierunku Edukacja Montessori na Saint Nicholas Montessori College of Ireland.

Samowychowanie nauczycieli/rodziców - jak radzić sobie z gniewem i pychą

Bycie nauczycielem, rodzicem, czy osobą mającą częsty kontakt z dziećmi wymaga nieustannej pracy nad sobą. Zauważyła to również Maria Montessori, która w swej książce Il Segreto dell’Infanzia (Sekret dzieciństwa) cały rozdział poświęca duchowemu przygotowaniu nauczyciela, a spośród siedmiu grzechów głównych, gniew i dumę wymienia jako główne powody nieumiejętności poznania dziecka. Zdefiniujemy podstawowe pojęcia jak samowychowanie, gniew, dumę. Poznamy, jakie są przyczyny gniewu i dumy, jakie wynikają z nich konsekwencje, by wreszcie w konkretny sposób odkryć sposoby radzenia sobie z nimi. 

Wystawa plakatów promujących przedszkola i szkoły

Informacja dla szkół i przedszkoli

Wszystkie montessoriańskie szkoły i przedszkola zapraszamy do przywiezienia ze sobą na konferencję plakatu przedstawiającego codzienne życie i pracę, a także podstawowe informacje o placówce.

Plakat powinien mieć format A0 (duży brystol lub szary papier) i ciekawą formę. Można wykorzystać prace dzieci, zdjęcia itp.

Bardzo prosimy o informację mailową do biura konferencji ( [email protected]), jeśli zdecydują się Państwo przedstawić swoją szkołę/przedszkole uczestnikom konferencji tej formie. Pozwoli nam to na zorganizowanie odpowiedniej ilości miejsca dla naszej wystawy.

Sponsorzy i partnerzy

Nasi Partnerzy:

XLIV LO im. A. Dobiszewskiego w Warszawie

 

                                                                       Polski_Instytut_Montessori_1.jpg

Terminy i opłaty

Opłata konferencyjna

300zł/os. - opłata regularna

270zł/os. - opłata dla osób spoza Warszawy

270zł/os. - opłata dla grup (conajmniej 15 osób z jednej placówki)

W skład opłaty konferencyjnej wchodzi udział w wykładach i warsztatach i posiłki.

31 I 2011 - Ostateczny termin dokonywania opłaty za konferencję (liczy się data wpłynięcia pieniędzy na konto PIM)

Noclegi

Jest możliwość zarezerwowania za pośrednictwem PIM  tanich noclegów w hostelu  Garden Villa w Warszawie. Hostel znajduje się przy ul. Dolnej, tuż obok szkoły, w której odbędzie się konferencja.

Cena 35 zł /osoba/noc

10 I 2011 - ostateczny termin rezerwacji noclegów

Dla chętnych

Dla chętnych przewidziana jest po zakończeniu konferencji wycieczka do Centrum Nauki Kopernik połączona z krótkim szkoleniem.

Cena 30 zł/osoba

Liczba miejsc na wycieczkę i szkolenie w Centrum Nauki Kopernik jest ograniczona. Rezerwacja będzie prowadzona do wyczerpania się limitu miejsc.

31 I 2011 - ostateczny termin dokonywania opłaty za wycieczkę (liczy się data wpłynięcia pieniędzy na konto PIM)

Zakwaterowanie

Istnieje możliwość zakwaterowania w hostelu Garden Villa,

Hotel jest położony w odległości 5 min. spacerem od 44 LO im.A . Dobiszewskiego, w którym odbywa się nasza konferencja.

Koszt jednego noclegu - 35zł

Zakwaterowanie w kilkuosobowych pokojach.

Local Information

Kontakt

Agnieszka Barbasiewicz - koordynator konferencji

[email protected]

tel. +48 510 68 68 58